Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
Oddział w Poznaniu

Wycieczka do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach 

 W dniu 20 maja 2015 r. Koło Seniorów SIMP zorganizowało wycieczkę do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Po załatwieniu formalności – specjalnie przygotowanym autobusem udaliśmy się do wielkiego hangaru serwisowego. Znajdowało się tam kilka serwisowanych samolotów F 16. Przy jednym z nich pan porucznik opisał nam konstrukcję i właściwości tego doskonałego samolotu wielozadaniowego. Porucznik stwierdził, że podał jedynie podstawowe informacje, gdyż samolot jest konstrukcją skomplikowaną mechanicznie, naszpikowany elektroniką najnowszej generacji.
     W hangarze demonstrowane były też gąsiennicowe mini roboty mogące rozpoznawać i unieszkodliwiać ewentualne niezidentyfikowane przedmioty.
     Następnie w hangarze „muzeum” zapoznaliśmy się z trzema samolotami, które kiedyś latały w Krzesinach: MIG 15, MIG 19 i MIG 21. 
     Z kolei udaliśmy się do symulatora kokpitu F 16. Demonstracje katapultowania przygotował pan chorąży a katapultowała się odważna dziewczyna. Wystrzał z katapulty zrobił na nas wrażenie.
     Ostatnim zwiedzanym obiektem to Spadochroniarnia, gdzie pan kapitan zapoznał nas 
z bogatym wyposażeniem pilota, odzieżą chroniącą przed skutkiem przeciążenia, hełmofonem
i wyposażeniem niezbędnym przy katapultowaniu.
     Odwiezieni autokarem do portierni podziękowaliśmy starszemu sierżantowi za możliwość 
zwiedzenia Bazy. 
     Wycieczkę, w której uczestniczyły 22 osoby, zorganizował kolega Jerzy Banaszak..

 

                                                                    Opracował: Ryszard Tietz